Çin’de Ramazan zulmü

Çin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Müslüman Uygur Türklerini oruç tutmaktan vazgeçirmek amacıyla girişim başlattı.

Sincan’a bağlı Zonglang köyünde memurlar ve öğrencilerin oruç tutması yasaklanırken, Onsu ilçesinde de öğrencilerle öğretmenlerin dini tatil yapmamaları konusunda uyarıldıkları bildirildi.

Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan Uygur kökenli bir ekonomist olan İlham Tohti, Sincan’da buna benzer uygulamaların yeni olmadığını, ancak Çinli yetkililerin bu yıl bunu daha sıkı şekilde uyguladığının görüldüğünü söyledi.

Devlete ait Global Times gazetesinde ise bölgesel yönetim sözcüsü Hou Hanmin’in, Çin makamlarının bölge halkını ”okulda ve işte çalışırken doğru dürüst beslenmeye teşvik ettiği”ni ancak kimseyi Ramazan ayında yemek yemeye zorlamadığına ilişkin sözlerine yer verildi.

Çin hükümeti bu uygulamalara sağlık kaygıları nedeniyle başlandığını söylese de bu görüşe katılmayanlar, bunun bölgedeki Müslüman azınlığı dünyevileştirmek için başlatılan tehlikeli bir kampanya olduğuna işaret ediyor.

Link: http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/08/03/cinde-ramazan-zulmu

Advertisements

发表评论

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / 更改 )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / 更改 )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / 更改 )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / 更改 )

Connecting to %s